Taijiquan (Tai Chi)

To grupa stylów chińskich sztuk walki (Kungfu / Wushu) oparta na zbliżonych metodach treninigowych i wywodząca się z wioski Chen Jia Gou w chińskiej prowincji Henan. W formach Taiji wystepują dwa główne sposoby wykonywania technik: Chan Si Jin oraz Fa Jin. Pierwsza z nich to ruch powolny i skoncentrowany na szczegółach. Druga, to ruch szybki i gwałtowny. W zależności od stylu, większą część treningu zajmuje jedna bądź druga metoda. 

14753752_1097882840261141_4468428786242699445_o.jpg

Taijiquan to styl rodziny Chen (najstarszy, od którego wywodzą się pozostałe), Yang, Wu, Wuu i Sun. Mimo wspólnej nazwy, różnice pomiędzy poszczególnymi stylami są dość znaczne. Dlatego też ćwiczący celowo skupiają się zazwyczaj na jednej - dwóch odmianach Taijiquan i tylko im poświęcają.

Styl Chen obejmuje ćwiczenia bez broni lub z mieczem, szablą, halabardą, włócznią itp. Pozostałe style mają w swoim curriculum formy ręczne oraz miecz.

Tuishou

hqdefault.jpg

Obok form wykonywanych indywidualnie, Taijiquan to ćwiczenia z partnerem. Najbardziej znanym z nich  jest Tuishou, czyli pchające ręce. Podobnie jak w przypadku form, jest to metoda treningowa, kształtująca jednak odmienne umiejętności. W części odmian Tuishou rozgrywane są również zawody sportowe. Uderzenia i kopnięcia nie są dozwolone, a walka toczy się o wytrącenie przeciwnika z równowagi.

Zdrowie

Przez wiele osób Taijiquan uprawiane jest w celu utrzymania lub poprawy zdrowia. Część ćwiczących podkreśla silny związek Taijiquan i Wushu z historią i kulturą Chin, oraz jego ogromną wszechstronność. Dzięki swojej specyfice, Taijiquan oraz inne style Wushu to nieskończenie bogaty świat, przez który podróżować można w nieskończoność.

IMGP0995.JPG