8 Mistrzostwa Świata Kungfu Emeishan Chiny 2019

W dniach 13 - 19 czerwca, w Emeishan w Chinach, odbyły się 8 Mistrzostwa Świata Kungfu. Poczatki tej imprezy sięgają roku 2004, kiedy to w Zhengzhou odbył się 1st World Traditional Wushu Festival. Przez lata nazwa ewoluowała, przyjmując wreszcie obecną formę. Ranga imprezy również wzrosła, bo jednak festiwal a mistrzostwa świata to zupełnie dwie różne formuły.

Z tradycji festiwalu pozostał jednak system punktowania zawodników (procentowe przyznawanie grup nagród, czy też grup medalowych - category prize), dość liberalny system oceny wyników, oraz swobodne łączenie różnych stylów w obrębie tej samej konkurencji.

Wyniki jednej z konkurencji wraz z zaznaczonymi grupami nagród

Wyniki jednej z konkurencji wraz z zaznaczonymi grupami nagród

Na Mistrzostwach Świata Kungfu obowiązuje również procentowy system przyznawania nagród (nie medali). Zawodnicy po wystartowaniu uzyskują odpowiednie miejsca/ranking, jak na każdych zawodach. Następnie pierwsze 10 lub 20% zawodników w rankingu danej konkurencji (w zależności od grupy wiekowej) uzyskuję nagrodę pierwszej kategorii (First Category Prize). Kolejne 30% uzyskuje nagrodę drugiej kategorii (Second Category Prize). I kolejne 30% uzyskuje nagrodę trzeciej kategorii (Third Category Prize).
Ponieważ jak wiadomo trudno wszystkich zadowolić, rozwiązanie to ma co najmiej tylu zwolenników co przeciwników. I choć dyskusje trwają, trudno jednak odmówić zawodom wspaniałej atmosfery, stosunkowo dobrej organizacji i oczywiście intrygującego, “chińskiego” klimatu. Polska ekipa jak zwykle uczestniczyła w tej edycji w stosunkowo dużym składzie:

Zawodnicy (kolejność alfabetyczna)
Julia Augustyn, Tomasz Bilut, Tomasz Dybicz, Beata Engel, Anna Kubiak, Karolina Kulągowska, Łukasz Maślanka, Katarzyna Migdał, Maksymilian Murszewski, Mieszko Przygoda, Ewa Solarz.

Trenerzy
Robert Maślanka

Kierownik ekipy
Michał Ignatowicz

W sumie wystawiliśmy więc 11 zawodniczek i zawodników i trzeba powiedzieć, że nasza reprezentacja spisała się naprawdę dobrze, zdobywając w sumie 1 złoty (Ania Kubiak), oraz 2 brązowe medale (Tomasz Bilut, Maksymilian Murszewski). Oprócz medali i miejsc 1-3 polscy zawodnicy weszli również do kilku grup medalowych, co również należy uznać za spory sukces.

Zestawienie osiągnięć polskiej ekipy

Zestawienie osiągnięć polskiej ekipy

Wybrane statystyki zawodów

Wybrane statystyki zawodów

Sędziowanie wszystkich konkurencji odbywało się wg najnowszych regulaminów International Wushu Federation (IWUF) jednak widocznych zmian w sposobie oceny nie zauważyliśmy. Można to policzyć zarówno za plus lub za minus - z jednej strony wiadomo było czego mniej więcej należy się spodziewać, z drugiej jednak, pewne problemy - pojawiające się w czasie właściwie każdej edycji tych zawodów - pozostały nierozwiązane. Największe kontrowersje wzbudzało chyba dość przypadkowe łączenie odmiennych form i stylów w obrębie jednej konkurencji. Powoduje to zawsze problemy ze snalezieniem wspólnego mianownika przy ocenie wykonań zawodników a co za tym idzie również kontrowersje co do przyznawania miejsc medalowych. Szczęśliwie jednak w tego typu przypadkach nieco luźniejsza formuła zawodów (procenty = więcej nagród) redukowała nieco stres i gorycz przegranej. W mojej opinii, w przypadku tak różnorodnej dyscypliny jaką jest Wushu, problemów z jednoznacznym i w pełni obiektywnym określeniem co zasługuje na 1 miejsce a co na 2 lub 3 nie da się uniknąć. Problem leży bowiem daleko głębiej - w samej idei sportów niemierzalnych (nie poddających się w pełni opisowi za pomocą wartości liczbowych). Mając to na uwadze, uważam, że Mistrzostwa Świata Kungfu prezentują rozsądne podejście do tematu i, choć szczegóły można by dopracować, pozostawiają po sobie pozytywne wrażenia. Nasza ekipa byłą również zadowolona z wyników i startów, oraz całego wyjazdu - bo atmosfera Emei Shan oraz samych Chin jest po prostu jedyna w swoim rodzaju. Ponad 4 tysiące zawodników (w tym około 3 tysięcy z Chin), kilkudziesięciu trenerów, obserwatorów, oraz oczywiście publiczność, starty na 8 dywanach, warsztaty dedykowane poszczególnym stylom, wspólne wypady w rejony okolicznych zabytków, oraz gorące źródła wśród których ulokowane były hotele z zawodnikami - to wszystko sprawia, że ma się wciąż ochotę wracać i brać udział w kolejnych edycjach tych zawodów.

Jeden z wypadów polskiej ekipy do pobliskiej świątyni

Jeden z wypadów polskiej ekipy do pobliskiej świątyni

Podsumowując wyniki naszego klubu:
Anna Kubiak: 1 miejsce i 1 grupa nagród oraz 6 miejsce i 3 grupa nagród
Tomasz Dybicz: 4 miejsce i 3 grupa nagród oraz 5 miejsce i 2 grupa nagród
Karolina Kulągowska: 5 miejsce i 3 grupa nagród oraz 7 miejsce (bez nagrody).
Gratulujemy serdecznie wszystkim zwycięzcom i zapraszamy do oglądania playlisty ze startami (w drugiej części plauylisty znajdziecie występy naszych zawodników) oraz galerii zdjęć z imprezy!

Playlista z nagraniami startów konkurencji Taiji Quan i Taiji Jian:

Zdjęcia: